Cóż, prawdę mówiąc sama jako uczennica nie lubiłam notować, być może dlatego, że nie umiałam? Wiemy, że uczniowie mają różne style uczenia się, jednak im przyjemniejsze materiały dla oka, tym wydaje mi się, że nawet nieciekawe treści, stają się bardziej atrakcyjne. Zgadzacie się ze mną?
W ubiegłym roku szkolnym miałam przyjemność pracować z klasą III SP. Szukałam różnych sposobów na to, aby #ortografia dla moich uczniów nie była wcale taka straszna.
Dlatego np. tworzyliśmy z wyrazami
z trudnością ortograficzną bez reguły ortograficznej chmurę wyrazową na stronie internetowej: https://wordart.com/create Jest tam funkcja dodania swojego obrazka, zatem najpierw znaleźliśmy w internecie literę "ó" i importowaliśmy ją. Następnie wyszukiwaliśmy wyrazy z "ó" niewymiennym, wpisywaliśmy je, kliknęliśmy magiczny napis "visualize" (można klikać kilka razy i układ się zmienia). Później chmura została zapisana w formacie JPG i wydrukowana dla każdego ucznia. Dzieci wklejały ją do zeszytu, aby te wyrazy zapamiętać. Do pobrania: https://drive.google.com/file/d/1_yY97HJNr8a0v-j1bgms2rygQXMIUf6m/view?usp=sharing
W marcu korzystałam z www.wortart.com, aby stworzyć z męską częścią klasy kartki okolicznościowe z okazji Dnia Kobiet :) Kartki powędrowały do koleżanek w klasie, Pani Dyrektor oraz nauczycielek.
Plakat na temat zdrowego stylu życia
Chmury wyrazowe wykorzystaliśmy również tworząc plakat z okazji obchodów Tygodnia Zdrowia w naszej szkole. Najpierw grupami uczniowie przygotowywali chmurę na temat jednej
z zasad, później wydrukowałam te chmury, dzieci je wycięły i wspólnie je przykleiliśmy do dużej kartki papieru. Niestety nie zrobiłam zdjęcia. Ale plakat wyglądał tak jak na zdjęciu obok.
Do pobrania: https://drive.google.com/file/d/1tqxM5IbHM4icpttem3sDnZmyOEvm3vDI/view?usp=sharing
Narzędzie do tworzenia kart pracy
Te działania opierały się na dużej aktywności uczniów, jednak narzędzie to może posłużyć nauczycielowi także do wykonania zadania dla uczniów.
Ja właśnie stworzyłam kartę pracy do pobrania tutaj: https://drive.google.com/file/d/1PNA9BITT-p7mMcEvuelieLYAmHxJFxMA/view?usp=sharing, którą mam zamiar w tym roku wykorzystać.
Poznajemy kontynenty
Dla przykładu stworzyłam również chmurę z informacjami i ciekawostkami dotyczącymi Afryki. Może się przydać nauczycielom geografii albo edukacji wczesnoszkolnej (uczniowie poznają wszystkie kontynenty w klasie III). Przy okazji nadmienię, że jeśli chodzi o poznawanie kontynentów, znam fantastyczne, interaktywne narzędzie, które kiedyś na pewno Wam zaprezentuję ;)
Ciekawostki o Afryce można pobrać tu:
https://drive.google.com/file/d/1XyUtPABOJhdrg91yZoI7GtaBPZApQb7X/view?usp=sharing
Jak sami widzicie #chmurywyrazowe można wykorzystać w edukacji wczesnoszkolnej, na języku polskim, języku obcym, geografii i wielu innych przedmiotach...
Służę pomocą
Gdyby ktoś z Was chciał korzystać w pracy z chmur wyrazowych, a powyższy wpis nie dał odpowiedzi na wszystkie pytania, proszę o kontakt :) Spróbuję pomóc, jeśli tylko będę umiała.
Zadanie dla tych, którzy przeczytali do końca :)
Jeśli tworzycie chmury wyrazowe, pochwalcie się nimi w komentarzu na stronie FB www.facebook.com/edukreaktywnie <3
Comentarios