Obecnie pracuję w oddziale przedszkolnym, ale zastępuję również koleżankę w klasie 1. I też dopiero teraz po raz pierwszy spotkałam się z lekturą Waldemara Cichonia "Cukierku, ty łobuzie!". Postanowiłam więc samodzielnie przygotować kilka pomocy. Może i Wam się przydadzą.
Interaktywne menu LEKTURY
Włączamy na tablicy multimedialnej lub tabletach (można za pomocą kodu QR dostępnego na samym dole strony) poniższą aplikację:
Zadania rozpoczynamy od kółka z kopertą, które przeniesie nas do aplikacji voki.com, gdzie przywita się z dziećmi CUKIEREK.
Natomiast jeszcze przed zajęciami rozkładamy (ukrywamy) w sali 4 koperty (1, 2, 4 oraz
z obrazkiem pędzla), w których znajdują się potrzebne karty pracy.
Dzieci szukają koperty z nr 1, wyjmują z niej kartę pracy "Informacje o lekturze"
Uczniowie poszukują koperty nr 2, wyjmują kartę pracy, układają puzzle, zmieniając się co 20 sekund, a jednocześnie rysując w ramce kota, którego znalazłam w serwisie Printoteka. Po ułożeniu puzzli, dzieci zapisują 4 wybrane cechy, które ich zdaniem najtrafniej charakteryzują głównego bohatera lektury.
Zadanie na stronie learningapps, czyli układanie planu wydarzeń (użyłam do tego lektury, po kolei opowiadaliśmy sobie historyjki i zaznaczaliśmy chronologicznie te, które znajdują się w aplikacji).
Inspiracją do tego zadania były pomysły innych nauczycielek, które podzieliły się wytworami swoich podopiecznych na portalu społecznościowym Facebook. Do tego zadania potrzebna jest koperta z naklejonym obrazkiem w kształcie pędzla, w której znajdują się kolorowe kartki, widelce, różowe karteczki oraz oczy do wycięcia. Oprócz tego potrzebne będą oczywiście farby. Dzieci malują koty, a papierowe elementy doklejają, kiedy praca będzie już całkowicie sucha. Wtedy też dorysowują wąsy i buzię.
Przed rozpoczęciem zadania, robimy galerię prac, którą opisywałam TUTAJ. Następnie siadamy, dajemy dzieciom kłębek wełny. Dziecko, który ma ten rekwizyt, przedstawia najlepszą historię opisaną w lekturze i argumentuje swój wybór.
Uczniowie poszukują ostatniej koperty z numerem 4, w której są matematyczne karty pracy. Losują rybki i dodają do siebie wylosowane liczby (zakres liczb można ustalić sobie samodzielnie).
Na zakończenie klikamy serduszko, aby pożegnać się z CUKIERKIEM, głównym bohaterem lektury W. Cichonia.
Na zakończenie udostępniam pakiet, który może się przydać na gazetkę szkolną.
Karolina
Commentaires